Skip to content

301 Lanyard RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2022

Last Sale Price
$929,000
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block1097.06
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,820
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
32%
Improvement Value:$521,000
68%
Total Assessment$766,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,949+5.2%
2024$13,259+239.5%
2023$3,905+0.4%
2022$3,888+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 18158, Page 1371Recorded11/19/2020