Skip to content

311 Fourth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1964

Last Sale Price
$226,500
Last Sale Date
Sep 15, 2001

Property Information

Block1097.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
59%
Improvement Value:$180,600
41%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+5.2%
2024$7,540+22.0%
2023$6,180+0.4%
2022$6,153+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 10559, Page 1055

Property Sale

Sale
$35,300
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964