Skip to content

311 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2009

Property Information

Block1097.43
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,842
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
42%
Improvement Value:$348,400
58%
Total Assessment$603,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,440+5.2%
2024$9,924+13.4%
2023$8,755+0.4%
2022$8,717+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 5264, Page 809