Skip to content

1826 Bay BlvdSeaside Heights, NJ 08751

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2008

Property Information

Block1097.43
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage884
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
76%
Improvement Value:$98,600
24%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+5.2%
2024$6,986+2.9%
2023$6,789+0.4%
2022$6,759+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5417, Page 525

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967