Skip to content

1823 Washington AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 15, 2009

Property Information

Block1097.44
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,198
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
36%
Improvement Value:$470,900
64%
Total Assessment$735,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,379+5.2%
2024$12,718+12.7%
2023$11,283+18.3%
2022$9,537+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 14195, Page 1547

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 10288, Page 1376