Skip to content

306 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Mar 2, 2000

Property Information

Block1097.45
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,128
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
50%
Improvement Value:$270,400
50%
Total Assessment$545,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+5.2%
2024$9,441+34.0%
2023$7,044+0.4%
2022$7,013+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10053, Page 553

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5471, Page 409

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 3953, Page 104