Skip to content

311 Sixth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2023

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 15, 2011

Property Information

Block1097.46
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings0
ZoningR40W
Sq Footage696
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
40%
Improvement Value:$410,600
60%
Total Assessment$685,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,485+5.2%
2024$11,868+116.3%
2023$5,486+0.4%
2022$5,462+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 15194, Page 1953