Skip to content

313 Sixth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2005

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 20, 2016

Property Information

Block1097.46
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,358
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
44%
Improvement Value:$343,100
56%
Total Assessment$618,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,256+5.2%
2024$10,699-6.9%
2023$11,495+0.4%
2022$11,445+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5009, Page 785

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 4402, Page 802