Skip to content

312 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2011

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Jan 13, 2011

Property Information

Block1097.46
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
48%
Improvement Value:$303,600
52%
Total Assessment$578,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,536+5.2%
2024$10,016+7.7%
2023$9,301+0.4%
2022$9,260+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$639,000
DeedBook 14822, Page 1340

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 14612, Page 1901