Skip to content

447 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Vacant Land

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block1097.54
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR40W
Sq Footage748
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,395+5.2%
2024$13,684+22.3%
2023$11,190+0.4%
2022$11,141+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft748DeedBook 19671, Page 1676Recorded5/2/2024

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4231, Page 67