Skip to content

419 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$1,299,000
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block1097.54
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class19
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,203
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
46%
Improvement Value:$446,500
54%
Total Assessment$826,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,051+4.7%
2024$14,374+9.3%
2023$13,156+0.4%
2022$13,098+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,299,000
Sq Ft2,203DeedBook 19870, Page 1128Recorded12/10/2024

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft2,689DeedBook 17613, Page 1840Recorded9/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 12969, Page 593

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 3977, Page 54