Skip to content

409 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 28, 2011

Property Information

Block1097.54
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,956
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
52%
Improvement Value:$351,900
48%
Total Assessment$731,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,328+5.2%
2024$12,669+9.9%
2023$11,526+0.4%
2022$11,475+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 14813, Page 1940

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 13926, Page 15

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4013, Page 1