Skip to content

1705 Bay BlvdSeaside Heights, NJ 08751

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block1097.54
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class49
Description2F
Dwellings2
ZoningR40W
Sq Footage1,950
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
49%
Improvement Value:$441,800
51%
Total Assessment$861,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,693+5.2%
2024$14,918+25.0%
2023$11,936+0.4%
2022$11,884+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962