Skip to content

414 Eisenhower AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1955

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Feb 12, 2009

Property Information

Block1097.54
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class49
Description2F
Dwellings2
ZoningR40W
Sq Footage2,284
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
47%
Improvement Value:$430,300
53%
Total Assessment$810,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,756+5.2%
2024$14,026+34.7%
2023$10,411+0.4%
2022$10,365+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000
DeedBook 14218, Page 170

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 12892, Page 1937

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 5681, Page 634

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 3618, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1955