Skip to content

428 Eisenhower AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 1998

Property Information

Block1097.54
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class19
Description1CB
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
70%
Improvement Value:$159,900
30%
Total Assessment$539,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,832+5.2%
2024$9,346+26.6%
2023$7,380+0.4%
2022$7,347+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950