Skip to content

429b Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2023

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block1097.55
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage624
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
35%
Improvement Value:$472,800
65%
Total Assessment$727,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,253+5.2%
2024$12,598+194.5%
2023$4,279+0.4%
2022$4,260+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 17987, Page 1812Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 15751, Page 608Recorded2/25/2014

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5704, Page 602

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5388, Page 960