Skip to content

419b Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1964

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block1097.55
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage768
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
72%
Improvement Value:$95,200
28%
Total Assessment$340,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+5.2%
2024$5,889+40.4%
2023$4,193+0.4%
2022$4,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 18045, Page 401Recorded9/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1964