Skip to content

407 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2011

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Dec 19, 2005

Property Information

Block1097.55
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,666
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
53%
Improvement Value:$239,500
47%
Total Assessment$504,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187+5.2%
2024$8,733+21.1%
2023$7,212+0.4%
2022$7,180+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 12978, Page 582

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5547, Page 236

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3981, Page 804