Skip to content

413 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block1097.55
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,952
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
48%
Improvement Value:$301,600
52%
Total Assessment$576,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,500+5.2%
2024$9,981+14.0%
2023$8,757+0.4%
2022$8,719+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 17338, Page 985Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$629,900
DeedBook 13159, Page 2000

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$266,003
DeedBook 12396, Page 625

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12283, Page 156

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3872, Page 310