Skip to content

417-A Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jul 16, 1993

Property Information

Block1097.55
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
48%
Improvement Value:$267,700
52%
Total Assessment$512,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+5.2%
2024$8,875+27.2%
2023$6,979+0.4%
2022$6,948+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5086, Page 602

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 4980, Page 521

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4212, Page 676