Skip to content

415 Tunney AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block1098.33
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,248
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
69%
Improvement Value:$197,500
31%
Total Assessment$637,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,609+5.2%
2024$11,035+6.2%
2023$10,393+0.4%
2022$10,348+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952