Skip to content

5 Bayside Terrace NorthSeaside Heights, NJ 08751

Built 1995

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 3, 2014

Property Information

Block1098.34
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,293
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$545,000
53%
Improvement Value:$477,300
47%
Total Assessment$1,022,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,616+5.3%
2024$17,682+20.5%
2023$14,674+0.4%
2022$14,610+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,293DeedBook 15954, Page 1496Recorded12/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1995