Skip to content

21 Bayside Terrace NorthSeaside Heights, NJ 08751

Built 2001

Last Sale Date
Sep 18, 2007

Property Information

Block1098.34
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class21
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,932
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
41%
Improvement Value:$740,600
59%
Total Assessment$1,265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$7,225+2.2%
2005$7,073+9.3%
2004$6,474+8.1%
2003$5,989+61.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4135, Page 475