Skip to content

302 Halsey AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1965

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 2, 2002

Property Information

Block1098.37
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
70%
Improvement Value:$107,200
30%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,414+5.2%
2024$6,097+10.8%
2023$5,503+0.4%
2022$5,479+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11085, Page 679

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5684, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1965