Skip to content

302 Arnold AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block1098.37
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage1,984
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
55%
Improvement Value:$287,200
45%
Total Assessment$632,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,512+5.2%
2024$10,943-23.8%
2023$14,364+0.4%
2022$14,301+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 11009, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 2002