Skip to content

21 Tunney TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 2023

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block1098.40
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class21
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR40W
Sq Footage2,233
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
30%
Improvement Value:$1,179,300
70%
Total Assessment$1,679,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,580+5.2%
2024$29,069+169.2%
2023$10,799+0.4%
2022$10,752+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$865,000
Sq Ft2,233DeedBook 18584, Page 1134Recorded7/16/2021

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook NaN, Page NaN