Skip to content

20 Tunney TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 1951

Last Sale Date
Apr 27, 1992

Property Information

Block1098.40
Lot50.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,080
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
79%
Improvement Value:$164,300
21%
Total Assessment$764,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,918+5.2%
2024$13,230+7.9%
2023$12,262+0.4%
2022$12,208+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4976, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1951