Skip to content

1635 Bay BlvdSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block1098.41
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,400
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
51%
Improvement Value:$393,900
49%
Total Assessment$798,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,548+5.2%
2024$13,829+8.5%
2023$12,745+0.4%
2022$12,689+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 16244, Page 1446Recorded11/17/2015

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 16172, Page 342Recorded8/26/2015

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 16162, Page 395Recorded8/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5710, Page 592