Skip to content

419 Eisenhower AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 27, 1990

Property Information

Block1098.42
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,617
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
48%
Improvement Value:$461,600
52%
Total Assessment$891,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,236+5.2%
2024$15,434+13.9%
2023$13,555+0.4%
2022$13,495+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4881, Page 661