Skip to content

403 Eisenhower AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1997

Last Sale Price
$228,500
Last Sale Date
Jan 12, 1989

Property Information

Block1098.42
Lot93
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,308
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
49%
Improvement Value:$419,300
51%
Total Assessment$829,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,102+5.2%
2024$14,355+13.8%
2023$12,615+0.4%
2022$12,560+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$228,500
DeedBook 4730, Page 45

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4358, Page 294