Skip to content

306 Eisenhower AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$524,330
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block1099.01
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,723
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
47%
Improvement Value:$330,500
53%
Total Assessment$625,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,390+5.2%
2024$10,827+8.7%
2023$9,962+0.4%
2022$9,919+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$524,330
Sq Ft1,723DeedBook 17689, Page 307Recorded11/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4055, Page 251