Skip to content

309 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Dec 8, 2000

Property Information

Block1099.01
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage576
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
76%
Improvement Value:$83,700
24%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,350+5.2%
2024$6,036+16.1%
2023$5,200+0.4%
2022$5,178+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 10274, Page 363

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 3554, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1950