Skip to content

444 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block1099.02
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class20
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,020
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
44%
Improvement Value:$301,900
56%
Total Assessment$536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,777+5.2%
2024$9,294+51.6%
2023$6,130+0.4%
2022$6,103+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,020DeedBook 18625, Page 1409Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,020DeedBook 17723, Page 119Recorded12/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 14466, Page 879

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5762, Page 536

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN