Skip to content

412 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2016

Property Information

Block1099.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings2
ZoningR40W
Sq Footage864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
70%
Improvement Value:$105,000
30%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,374+5.2%
2024$6,059+12.2%
2023$5,401+0.4%
2022$5,377+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5135, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1952