Skip to content

109 Dolphin DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2013

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jan 28, 1999

Property Information

Block1099.43
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
57%
Improvement Value:$219,200
43%
Total Assessment$509,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,273+5.2%
2024$8,814+33.6%
2023$6,598+0.4%
2022$6,569+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5662, Page 57

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4500, Page 660