Skip to content

111 Dolphin DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
May 3, 2012

Property Information

Block1099.43
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,405
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
59%
Improvement Value:$199,300
41%
Total Assessment$489,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,910+5.2%
2024$8,470+13.9%
2023$7,437+0.4%
2022$7,405+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 15205, Page 420

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10417, Page 352