Skip to content

108 Tarpon DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2021

Owner
---
Last Sale Price
$1,199,000
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block1099.43
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
38%
Improvement Value:$469,400
62%
Total Assessment$759,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,829+5.2%
2024$13,145+24.0%
2023$10,601+108.6%
2022$5,083+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,199,000
Sq Ft1,792DeedBook 19941, Page 875Recorded3/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 13985, Page 17

Property Sale

Sale
$62,880
DeedBook 5499, Page 198

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3800, Page 477