Skip to content

109 Albacore DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block1099.45
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
80%
Improvement Value:$70,300
20%
Total Assessment$360,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,561+5.2%
2024$6,237+15.9%
2023$5,383+0.4%
2022$5,360+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15068, Page 1385

Property Built

Built

Year Built: 1961