Skip to content

110 Marlin DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block1099.45
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
81%
Improvement Value:$68,100
19%
Total Assessment$358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,521+5.2%
2024$6,199+15.7%
2023$5,356+0.4%
2022$5,332+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3623, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1959