Skip to content

112 Marlin DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2023

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block1099.45
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
38%
Improvement Value:$463,800
62%
Total Assessment$753,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,727+5.2%
2024$13,048+256.8%
2023$3,657+0.4%
2022$3,641-12.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft480DeedBook 19263, Page 1737Recorded12/30/2022

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3601, Page 561