Skip to content

103 Albacore DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 1960

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block1099.45
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage712
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
81%
Improvement Value:$68,100
19%
Total Assessment$358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,521+5.2%
2024$6,199+25.7%
2023$4,933+0.5%
2022$4,910+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft712DeedBook 19397, Page 1898Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft712DeedBook 19014, Page 1072Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3670, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1960