Skip to content

113 Eisenhower AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2011

Property Information

Block1099.46
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class49
Description2F
Dwellings2
ZoningR40E
Sq Footage1,824
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
66%
Improvement Value:$189,200
34%
Total Assessment$549,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,001+5.2%
2024$9,507+4.7%
2023$9,076+0.4%
2022$9,036+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960