Skip to content

110 Albacore DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 1961

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block1099.46
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage700
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
79%
Improvement Value:$77,100
21%
Total Assessment$367,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,685+5.2%
2024$6,355+11.5%
2023$5,699+0.4%
2022$5,674+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft700DeedBook 17543, Page 604Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 16957, Page 1691Recorded12/5/2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11263, Page 1049

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10227, Page 255

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3601, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1961