Skip to content

1681 Route 35 N.B.-U-2Seaside Heights, NJ 08751

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block1099.46
Lot50
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class39
Description2CB
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage405
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
53%
Improvement Value:$107,700
47%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,146+25.6%
2024$3,301+50.3%
2023$2,197+0.4%
2022$2,187+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000
Sq Ft405DeedBook 19961, Page 1874Recorded3/24/2025

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft405DeedBook 19548, Page 898Recorded11/29/2023

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft405DeedBook 19228, Page 221Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 17772, Page 1161

Property Built

Built

Year Built: 1967