Skip to content

214 Eisenhower AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$103,500
Last Sale Date
May 22, 1997

Property Information

Block1099
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,814
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
41%
Improvement Value:$365,500
59%
Total Assessment$620,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,299+5.2%
2024$10,741+15.5%
2023$9,296+0.4%
2022$9,255+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5472, Page 193

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4802, Page 965

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4635, Page 57