Skip to content

103 West Surf WayLavallette, NJ 08735

Built 1964

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block1101.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,467
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
54%
Improvement Value:$250,700
46%
Total Assessment$542,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,883+5.2%
2024$9,394+38.7%
2023$6,774+0.4%
2022$6,744+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,467DeedBook 16156, Page 867Recorded8/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1964