Skip to content

105 West Spray WayLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Jun 6, 1996

Property Information

Block1101.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,100
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
38%
Improvement Value:$446,800
62%
Total Assessment$720,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,126+5.2%
2024$12,477+91.7%
2023$6,508+0.4%
2022$6,479+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 5379, Page 222