Skip to content

108 West Surf WayLavallette, NJ 08735

Built 2003

Last Sale Date
Sep 5, 1992

Property Information

Block1101.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,100
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
38%
Improvement Value:$456,600
62%
Total Assessment$730,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,159+5.2%
2024$12,508+95.1%
2023$6,413+0.4%
2022$6,385+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5012, Page 811