Skip to content

103 West Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 2021

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block1101.05
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description1800
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
44%
Improvement Value:$387,200
56%
Total Assessment$697,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,696+5.2%
2024$12,069+38.6%
2023$8,707+0.4%
2022$8,669+160.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 15725, Page 1626Recorded1/13/2014