Skip to content

115 West Bay WayLavallette, NJ 08735

Vacant Land

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block1101.06
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningRB7
Sq Footage576
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,366+5.2%
2024$7,002+36.5%
2023$5,130+0.4%
2022$5,108+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft576DeedBook 19107, Page 279Recorded7/20/2022

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 10400, Page 554